Bebeğinizin 1. Ayı

BEBEĞİNİZİN 1. AYI

Yenidoğan dönemi olarak da adlandırılan yaşamın ilk 1 ayında bebeğinizde çok hızlı değişiklikler olur. Hızlı değişikliklerin olması bu dönemi özel kılar.

Büyüme Parametreleri:

Yaşamın ilk ayı bebeğinizin en hızlı büyüme kaydettiği zaman dilimidir. İlk 1 ay bebeğinizde yaklaşık 3-4 cm boy uzaması ve 600-900 grama yakın da kilo alımı olur. Zamanında doğmuş 1 aylık kız bebeğin, boyunun 50 cm ila 59 cm arasında ve vücut ağırlığının ise 3000 gr ila 5400 gr arasında olması beklenir. Zamanında doğmuş 1 aylık erkek bebeklerin ise, boyunun 51 ila 60 cm aralığında, vücut ağırlığının ise 3000 gr ila 5800 gr arasında olması gerekir.

Beslenme:

Bebeğiniz için en iyi besin anne sütü olduğundan dolayı Dünya Sağlık Örgütü bebeğinizi ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemenizi önermektedir. Anne sütü, yaklaşık olarak %85-%90 oranında su içerdiğinden dolayı emzirme sonrasında kesinlikle su verilmemelidir. Anne sütü hem bebeğinizin sıvı ihtiyacını karşılar hem de büyümesi için gerekli olan yağ, vitamin, karbonhidrat ve proteinlerle bebeğin büyümesini sağlar. Ayrıca içerdiği bağışıklık hücreleri ve antikorlar sayesinde bebeğinizi enfeksiyonlara karşı korur.

Sadece anne sütü verilen bir bebek, gün içerisinde 8-10 defa beslenebilir. Formül mamalar ile beslenen bebekler ise daha az sıklıkta beslenme ihtiyacı duyarlar. Çünkü formül mamalar daha uzun süreli tokluk hissi verir.

Bu dönemde bebeğiniz her istedikçe ya da 3-4 saatte bir beslemeniz uygun olacaktır.

 Emzirdikten sonra bebeğiniz rahatlıyor ve kolayca uykuya dalabiliyor ise,

 Anne sütü ile emzirme sonrası 2-3 saat kadar uyuyorsa,

 Günde ortalama 6-8 kez idrar ve 3-4 kez gaita yapıyorsa,

 0-3 aylar arasında günlük ortalama 20 gram ve üzeri (aylık 600 gram), 4. aydan itibaren ise günlük 9 gram ve üzeri (aylık 270 gram) tartı alımı varsa, sütünüzün yeterli olduğunu kabul edebiliriz.

Devamı videoda...

Sağlıklı Nesiller, Mutlu Yarınlar...

#canebiri #çocuksağlığı #sağlık #çocukgelişimi